Maksātnespēja – ko tas nozīmē tavai nākotnei?

Aizņemoties naudu lielos apmēros, tam līdzi nāk arī lieli mērķi, taču ne vienmēr reālā dzīvē viss izdodas, kā cerēts. Lai palīdzētu cilvēkiem, kuri finansiālo apstākļu maiņas rezultātā vairs nespēj pildīt kredītsaistības, ticis izveidots maksātnespējas process.

Kā to pieteikt, kas ir maksātnespēja un ko par to der zināt? Par to visu uzzini raksta turpinājumā!

Maksātnespējas process un norise – kas tas ir?

Par maksātnespējīgu personu var kļūt dažādu profesiju pārstāvji. Pastāv fizisku personu maksātnespēja, kas nozīmē, ka ir iestājusies maksātnespēja privātpersonām vai maksātnespēja juridiskām personām.

Maksātnespēja fiziskām personām ir process, kuru var piešķirt tikai tiesa, tāpēc, lai to saņemtu, nepieciešams iesniegt pieteikumu.

Bet kāds ir maksātnespējas process?

1. Visa sākumā – dokumentu izskatīšana

Pēc tam, kad tiesa saņēmusi pieteikumu, tā izskata saņemto informāciju, kas parasti ilgt astoņu dienu laikā. Tā kā dokumentu izvērtēšana notiek neklātienē, nav nepieciešams rīkot tiesas sēdi un uz vietas aicināt personu, kura pieprasa savu maksātnespēju. 

2. Pirmā fāze – bankrota procedūra

Kad nolemts par maksātnespējas procesa uzsākšanu, iestājas pirmā fāze – bankrota procedūra. Tad tiek arī apstiprināts saistību dzēšanas plāns un tiek iecelts maksātnespējas administrators, kurš veic šo bankrota procerūdu – pārdod visu parādnieka īpašumā esošo kustamo un nekustamo mantu.

Izņēmums ir tādas mantas, kuras nepieciešamas darbam, kā arī nav lietderīgas, taču par to spriež nevis parādnieks, bet maksātnespējas administrators.

Kopumā tas ir garš process, un mantas pārdošana ilgst apmēram sešus mēnešus. Ja nav mantas, kuru pārdot, bankrota procedūra ir īsāka – pāris mēneši. 

3. Noslēdzošā fāze – saistību dzēšana

Kad pārdota īpašumā esošā manta un nauda atdota kredītdevējam, sākas noslēdzošā fāze – saistību dzēšana. Pēc tās persona atgūst savu kredītspēju, un ir dzēsts parāds kredītdevējam. Šis process, atkarībā no parāda apmēriem, ilgst viena līdz trīs gadu garumam.

Šis ir periods, kad parādnieks, saskaņā ar saistību dzēšanas plānu, kuru apstiprinājusi tiesa, trešdaļu no ikmēneša ienākumiem maksā kreditoriem, lai segtu savu parādu. 

maksātnespēja

Maksātnespēja – ko atcerēties?

Uzņēmuma maksātnespēja un bankrots prasa līdzekļus. Lai arī šis process atvieglo parādnieka situāciju, jārēķinās ar dažādiem noteikumiem, kas aprakstīti maksātnespējas likumā. Tas nosaka, piemēram, kāda ir galvotāja maksātnespēja, kāda ir paša parādnieka maksātnespēja, kas ir maksātnespējas reģistrs, kurā tiek atzīmēti visi parādnieki, un citus noteikumus. Ko der atcerēties?

Ir noteikumi, kas paredz, kādas personas var iegūt maksātnespējas statusu. Piemēram, cilvēka parādsaistībām ir jābūt lielākām par 5000 eiro, ir jābūt nodokļu maksātājam un citi noteikumi. 

Maksā par visu. Lai arī process nosaka, ka personai nav līdzekļu, ar kuriem segt parādus, lai panāktu maksātnespējas statusu, nepieciešami aptuveni 2500 eiro. Tas nosegs gan maksu administratoram, gan pieteikuma iesniegšanu, plāna apstiprināšanu un citas izmaksas. 

Ir arī alternatīvi risinājumi situācijās, kad vēlas iegūt maksātnespējas statusu. Kādi tie ir?

Risinājumi katram

Ne vienmēr galvotāja tiesības paliks nemainīgas. Reizēm, konsultējoties ar juristu, iespējams panākt, ka, līdz ar parādnieka saistību dzēšanu var tikt dzēstas arī galvotāja saistības ar kredītdevēju. 

Maksātnespēja un tās process ir sarežģīts, tāpēc, pirms spert tik nozīmīgu soli un iesniegt pieteikumu tiesā par procesa sākšanu, ieteicams rūpīgi izvērtēt šībrīza situāciju. Šādās situācijās ir pieejami konsultanti, kas sniedz atbildes uz interesējošiem jautājumiem un ļauj aptvert situāciju.

Šādu iespēju piedāvā arī Netcredit.lv – apmeklē mājaslapu un piesaki savu konsultāciju pie eksperta arī tu!

Ieskaties arī citos mūsu rakstos, piemēram,

Tiekamies citos rakstos jau drīz!

Artūrs Semjonovs Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.